Kış mevsimi kendini gösterdiğinde, soğuk hava koşullarının etkisiyle daha çok vakit geçirmeye başladığımız evlerimizi sıcak ve konforlu bir hale getirmek isteriz. Halı ve kilimlerin serilmesi, yorgan ve battaniyelerin kullanılmaya başlanması ya da daha kalın perdelerin tercih edilmesi gibi çeşitli dekorasyon değişiklikleri ile evimizin sunduğu sıcaklık hissini arttırmaya çalışırız. Bu dekorasyon yenilemelerinde örgü ürünlere yer vermek, hem evlerimizin konforunu artıracak hem de kış mevsimi dekorasyonuna şık bir uyum sağlayacak bir seçenek olabilir. Kış mevsimi ile oldukça güçlü bir şekilde ilişkilenen örgü dekorasyon ürünlerini incelediğimiz bu yazımızda, hazır satın alarak veya kendin yaparak evinde yer verebileceğin pek çok örgü dekorasyon fikrinden ayrıntıları ile bahsettik.


Banyo paspası

Banyo dekorasyonunda örgü ile oluşturulmuş ürünler kullanmak pek sık karşılaştığımız bir uygulama değildir. Bu nedenle banyo dekorasyonunda örgü elemanlar kullanmak istersen kendin yap tekniklerine ve kolay örgü metodlarına göz atman gerekebilir. Basit örgü tekniklerinden yararlanarak tasarlayacağın benzersiz bir banyo paspası ile banyo dekorasyonunu canlandırabilirsin. Renkli ve eğlenceli bir paspas yaratabilmek için birden fazla renkte iplik kullanarak çeşitli desenler yaratmanı tavsiye edebiliriz.


Battaniye

Örgü ile oluşturulmuş dekoratif ürünler düşünüldüğünde ilk akla gelen örneklerden biri olan battaniyeler soğuk kış günlerinin ayrılmaz bir parçası olarak evlerimizde yer alıyor. Sen de dekorasyon tarzına uygun olan battaniyeleri, yatak odanda yatak tekstillerine zengin bir görünüm kazandırmak veya salonda koltuğun üzerine salaş bir şekilde yerleştirerek şık ve sıcak bir dokunuş yaratmak amacıyla kullanabilirsin. Çok çeşitli renk ve dokularda battaniyeleri hazır olarak mağazalarda bulabileceğin gibi kalın iplikler ve basit tekniklerle kendin de örebilirsin.

Armut koltuk

Sıradaki önerimiz kısa bir araştırma ile örgü teknikleri hakkında bilgi sahibi olarak kolaylıkla kendin oluşturabileceğin bir dekorasyon fikri. Büyük boyutlara sahip bir yastık kılıfı örmeye son derece benzeyen bu uygulama ile, kış günlerinde üzerinde vakit geçirmekten hoşlanacağın sıcak ve konforlu bir armut koltuk üretebilirsin. Dekorasyon tarzına uyan renk ve dokuda iplikler ile armut koltuğun kılıfını örebilir, bu kılıfın içine tercih ettiğin yumuşaklıkta pamuk veya elyafı doldurabilirsin.

Asılı sepetler

Örgü depolama sepetleri, eve sıcak ve samimi bir atmosfer kazandıran dekorasyon elemanları arasında yer alır. Piyasada sayısız tarz ve model seçeneğini bulabileceğin bu örgü sepetleri dilersen kendin yap teknikleri ile de meydana getirebilirsin. Bizim önerimiz, dekorasyonda farklılık yaratmak adına bu sepetleri alışılagelmişin dışına çıkıp duvara asarak kullanman olacaktır. Böylelikle evin kalabalığını bu sepetler içine depolayabilir, ihtiyacın olanları kolaylıkla elinin altında bulundurabilirsin.

Dekoratif kaktüs

Örgü teknikleri ile yalnızca fonksiyonel dekoratif çözümler üretmenin dışına çıkarak, dekoratif zenginlik sağlayan aksesuarlar da oluşturabiliriz. Son zamanlarda oldukça popüler olan kaktüs figürünü örgü ile oluşturarak benzersiz bir aksesuar yaratmaya ne dersin? Örgü örme deneyimi olmayanların bile kolaylıkla örebileceği bu aksesuara evinin farklı alanlarında yer verebilir, dekorasyonuna keyifli bir hava katabilirsin.

Kilim

Soğuk kış günleri yaklaştıkça yazın bir köşeye kaldırılmış olan halı ve kilimler ortaya çıkmaya başladı. Evinin uygun alanlarında yün kilimlere yer vererek doğal ve bohem dekorasyon stillerine göz kırpmayı deneyebilirsin. Genellikle geniş iplikler ve iri ilmeklerle örülmüş olan yün kilimler, alışılagelmiş dikdörtgen biçimden farklı olarak daire formunda tercih etmek de oldukça popülerleşti. Evine sıcaklık katacak yün kilimi hazır alabileceğin gibi kendin de kolaylıkla tasarlayıp örebilirsin.

Duvar aksesuarı

Makrome tekniği ile üretilmiş ürünler başta olmak üzere çeşitli örgü duvar aksesuarları kullanmak, bohem dekorasyon stilinin ön plana çıkmasıyla önemli ölçüde popülerlik kazandı. Adeta bir sanat eseri görevi görerek bulunduğu odanın odak noktası olan bu duvar aksesuarları, beyaz veya krem rengi ipliklerle sade biçimde oluşturulabildiği gibi rengarenk iplik ve geometrik desenlerle de meydana getirebilirsin.

Nevale

Sıradaki önerimiz pratik ve kullanışlı olduğu kadar kolay hayata geçirilebilir bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Kalın ve koruyucu doku oluşturması sebebi ile örgünün, ısı geçirgenliğini sınırlandırması beklenen pek çok ürün için uygun bir yöntem olduğu söylenebilir. Bu noktada ilk akla gelen ürünlerden biri olan örgü nevale, hem işlevsel hem de dekoratif bir seçenek olabilir. Hazır olarak satın alabileceğin örgü nevaleyi, internette karşına çıkacak örneklerden ilham alarak dilediğin boyut ve biçimde kolaylıkla üretebileceğini unutmamalısın.

Puf

Örgü pufların bulundukları ortama benzersiz bir özgünlük ve sıcaklık kazandırdığı inkar edilemez bir gerçek. Bizce modası hiç geçmeyecek olan bu ürünü evinin dilediğin bir köşesinde de kullanabilirsin. Örgü malzemesinin dokusu, rengi ve örgü yapısına bağlı olarak her dekorasyon stiline uyum sağlayabilen örgü puflar, pek çok mağazada bulunabilir veya yastık kılıfı örme pratiğine benzetilerek örülebilir. Popülerleştikçe çeşitlenen pufları dekorasyon tarzına uygun olarak farklı form ve desenlerde tercih edebilirsin.

Saksı kılıfı

Sırada işlevsel olmaktan ziyade dekorasyona görsel zenginlik kazandırmayı amaçlayan bir fikrimiz var. Örgü pratikleri ile neredeyse her ürüne bir kılıf hazırlayabildiğimizi düşünürsek, saksılara örgü kılıflar oluşturmak neden mümkün olmasın? Görünümünü artık beğenmediğin eski saksılarına ve hatta yoğurt kabı, kavanoz gibi ambalajlara örgü saksı kılıfları giydirerek eşsiz ve dekoratif saksılar elde edebilirsin.

Depolama sepeti

Örgü teknikleri ile oluşturulmuş depolama ürünlerin her zaman oldukça popüler ve kullanışlı olduğundan bahsetmiştik. Ev dekorasyonuna uyan depolama sepetlerine evin kalabalığını, ortadan kalkmasını istediğin eşyaları yerleştirerek ev düzenini ve organizasyonunu koruyabilirsin. Daha minimal ve sade çizgilere sahip şık sepetlere salonunun belli köşelerinde veya kitaplığında yer verebilir, renkli ve hayvan desenleri gibi desenlere sahip eğlenceli modelleri çocuğunun odasında kullanabilirsin.

Saksı askısı

Ev dekorasyonuna bol miktarda yeşil bitki dahil etmek günümüzde oldukça tercih edilen bir uygulama. Yeşil bitkilerin dekorasyona dahil olması ile de kullanılan saksı modellerinin gözle görülür ölçüde çeşitlendiğini fark ediyoruz. Tavandan sarkan saksılar, hem eve alışılmadık bir dokunuş katıyor hem de sarkan bitki dalları ile dekorasyona görsel bir zenginlik katıyor. Örgü saksı askıları, bu trendi destekleyen dekoratif birer ürün olarak düşünülebilir. Üretimi oldukça kolay olan bu saksı askıları ile, bitkilerini sergilediğin köşeleri kişiselleştirebilirsin.

Yastık

Örgü yastık kılıfları, soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan ve asla tercih edilirliğini kaybetmeyecek olan dekoratif ürünler arasındadır. Örgü malzemesinin dokusu ve rengi ile örgü yapısı ile pek çok dekorasyon tarzına göz kırpması mümkün olan örgü yastıklar, her türlü beğeniye göre uyarlanabilir. Yastık biçimi yalnızca kare ile sınırlı kalmayıp daire, silindir ve hatta çeşitli figürlerde yastıklar üretilebilir. Örgü yastıklarını farklı tekstil malzemelerinden oluşan diğer yastıklar ile uyumlu bir biçimde bir araya getirerek dekorasyona etkileyici bir zenginlik kazandırabilirsin.

Yılbaşı süsü

Kış mevsiminin gelmesi ile yılbaşı temalı ürünlerin ortaya çıkmaya başlıyor, ev dekorasyonu yeni yıl ruhunu yansıtan ürünler ile çeşitleniyor. Evine yılbaşı ruhunu kazandıran dekoratif ürünleri örgü ürünler arasından tercih etmeye ne dersin? Böylelikle örgünün sıcak ve konforlu dokusu ile yılbaşı temasının samimi yanını desteklemiş olursun. Bu uygulama için yeni yıl konseptini yansıtan kapı süsü, hediye çorabı, yılbaşı ağacı süsleri gibi ürünleri gözden geçirip aralarından seçim yapmanı tavsiye ederiz.